Одлуке МУП-а – кад акт постане тајна, радници постају жртве!

Министарство унутрашњих послова Републике Србије је донело измене и допуне Правилника о унутрашњем уређењу и систематизацији радних места. Међутим, уместо да транспарентно објави све релевантне информације, како би запослени били упознати са променама које директно утичу на њихов радно-правни статус, Сектор за логистику, Управа за људске ресурсе, издавао је решења о увећању коефицијента плате без навођења тачног назива и броја правилника о изменама и допунама систематизације. Грешка или намера?

Скандалозна пракса МУП-а – скривање информација од стручне јавности

Ово није први пут да МУП доноси акте који утичу на радни статус запослених, а да о томе не обавести запослене и стручну јавност. Док се на сајту Синдиката полиције Слога већ указивало на „мини систематизацију“ која је омогућила постављање руководилаца без конкурса, МУП наставља да се оглушује о обавезу транспарентности.

„Министре Дачићу, честитамо на успешној трансформацији МУП-а у Агенцију за запошљавање пријатеља, рођака и кумова! Ваша ‘мини-систематизација’ је мајсторско дело — за уџбеник политичког непотизма. Само немојте да се чудите ако се по улицама поново зачује глас огорчених полицајаца, студената и грађана, који не пристају на то да им судбину кроје подобни кумови, рођаци и партијски потрчци.“ – поручио је председник синдиката Глишо Видовић.

Скривање основних информација, као што су тачан назив, број и датум доношења акта, директно утиче на могућност запослених да заштите своја права. Оваква пракса нарушава основне принципе правне сигурности и правичности у поступању према запосленима. МУП очигледно наставља са праксом доношења аката по налогу уских интересних кругова, избегавајући јавност и преносећи информације само одабранима.

Овакво поступање изазвало је низ питања и недоумица, што је Синдикат полиције Слога навело да поднесе захтев за приступ информацијама од јавног значаја. Синдикат је, између осталог, затражио следеће информације:

  • Да ли је у скорије време донет нов Правилник о систематизацији радних места или је реч о изменама и допунама постојећег акта?
  • Који је тачан датум доношења наведеног акта и под којим заводним бројем се води?
  • Ко је био предлагач доношења новог или измена постојећег акта?
  • Ко је израдио радну верзију акта и да ли су поштовале све важеће процедуре и консултације са синдикатима?
  • Да ли је акт достављен организационим јединицама ради упознавања запослених и колико дана након доношења?
  • Да ли наведени акт носи ознаку тајности и коју?
  • Ко је акту доделио ознаку тајности и на основу којих критеријума?
  • Колико радних места је обухваћено изменама и која су тачно радна места?
  • Да ли је дошло до укидања појединих радних места и која су то места?
  • Да ли су уведена нова радна места и која?
  • Да ли је израђена било каква финансијска анализа ефеката нове систематизације и колико ће то да кошта МУП?

Министарство унутрашњих послова, односно Бојан Аврамовић као овлашћено лице од стране министра Дачића је, уместо одговора у законом прописаном року од 15 дана, доставило обавештење о продужењу рока до 40 дана, наводећи као разлог обимност тражених информација које се налазе у више организационих јединица. Овај потез додатно изазива сумњу у намеру прикривања информација које се односе на систематизацију и потенцијалне измене у радно-правном статусу запослених.

doc03835720250507064627

Како ово утиче на радно-правни статус запослених?

Недостатак транспарентности у доношењу аката о систематизацији радних места може имати далекосежне последице по права запослених. Уколико запослени не знају који акт уређује њихово радно место, да ли су предвиђене измене у условима рада или у броју извршилаца, они не могу адекватно заштитити своја права. Уз то, непознавање садржаја акта може довести до правне несигурности, јер запослени не знају да ли су њихова права нарушена или не.

Синдикат полиције Слога ће наставити да прати развој ситуације и инсистира на томе да МУП испуни своју законску обавезу и достави тражене информације.

Питање је: Да ли је обимност тражених информација прави разлог за одлагање одговора или је реч о свесном одлагању ради прикривања одређених чињеница које могу имати негативан утицај на права запослених у Министарству унутрашњих послова?

Шта ви мислите о томе?

Ваш Синдикат полиције Слога