Београд, 18.03.2020. – Председник Синдиката полиције Слога Глишо Видовић упутио је хитан допис помоћници министра, начелници Сектора за људске ресурсе госпођи Катарини Томашевић реагујући на депешу МУП која се односила на рад запослених у ванредној ситуацији.
“Госпођо Томашевић,
Сматрајући да се депешом дискриминишу запослени у статусу ОСЛ у односу на запослене у ПД статусу и да им се угрожава здравље и живот Синдикат полиције Слога хитно је одреаговао и упутио допис следеће садржине:
Као председник Синдиката полиције Слога осећам моралну одговорност и обавезу да у име чланова синдиката, а и осталих запослених, реагујем на мере наведене у депеши коју сте проследили руководиоцима организационих јединица у Министарству унутрашњих послова.
Увидом у депешу веома непријатно сам изненађен да у овом тешком тренутку, запослене делите према радном месту. Сматрамо су сви запослени по питању здравља и живота једнаки.
Ljudski resursiПодсећамо Вас да Закон о раду у поглављу Забране дискриминације члан 18. забрањује било какав вид посредне или непосредне дискриминације код запослених с обзиром на старост, здравствено стање, породичне обавезе или неко друго лично својство.
Депешом Сектора за људске ресурсе број: 117-13756/2020 од 16.03.2020.године, у циљу сузбијања вируса COVID-19, у Министарству унутрашњих послова наложили сте мере према којима су запослени у министарству у обавези да поступају.
Спорном депешом сте по питању мера заштите здравља и живота, запослене поделили у две групе. У прву групу спадају полицијски службеници у статусу ПД (посебне дужности) и запослени на радним местима државних службеника и намештеника, а другу групу чине полицијски службеници у статусу ОСЛ (овлашћена службена лица ).
Увидом у мере наведене у депеши, установили смо да су овлашћена службена лица у неповољнијем положају у односу на полицијске службенике у статусу ПД и државне службенике и намештенике, чиме сте прекршили одредбе Закона о раду у члану 18.
Запосленима који имају статусе ОД и државних службеника и намештеника, а који су хронични болесници, се дозвољава плаћено одсуство у складу са Законом о раду члан 117.
Поставља се питање зашто полицијски службеници у статусу ОСЛ, а који такође имају хронична оболења, немају исти третман. Зашто је запослени на управним пословима важнији од полицијског службеника који ради на улици и у директном контакту са грађанима.
Сматрамо да је у писању депеше направљен превид и да нисте имали намеру да одлучујете о људским животима, да изигравате судију и џелата. Да неког запосленог који спада у ризичне групе сачувате давањем плаћеног одсуства, а да другог пошаљете у сусрет смрти.
Сходно свему наведеном молим Вас да под хитно реагујете и извршите допуну већ послате депеше и исправите неправду која је нанета одређеној категорији запослених.
Београд,17.03.2020.године
Председник
Глишо Видовић“
Након разматрања наших примедби, исте су уважене те је Министарство унутрашњих послова по хитном поступку одреаговало и исправило уочену грешку којом су запсолени у статусу ОСЛ изјадначени са својим правима у односу на запсолене у ПД статусу.
Депешу можете преузети ОДАВДЕ.
Имајући у виду брзу реакцију МУП где су уважени захтеви нашег синдиката, сматрамо да је исправљена учињена грешка и да је МУП овиме показао високу одговорност за учињени пропуст. У овом тешком времену које је пред нашу земљу, исказујемо задовољство за успешно решен пробелем који је у интересу наших колегиница и колега са нарушеним здрављем.
Ваш Синдикат полиције Слога
Šta je sa policijskoim službenicima u statusu OSL, gde drugi roditelj radi u privatnom sektoru i nemože biti oslobodjen sa radne obaveze, a isti imaju decu mladju od 12 godina.