Београд, 05.04.2024. – Док свет обележава Међународни дан свести о минама и помоћи у противминском деловању, у Србији се сусрећемо са проблемима и изазовима који истичу недовољну пажњу и ресурсе у борби против овог опасног наслеђа рата.
Међународни дан свести о минама и помоћи у противминском деловању обележава се сваког 4. априла са циљем да се скрене пажња на проблем минског загађења и важност уклањања мина из околине. Овај дан такође служи да се подстакне акција за заштиту цивила од опасности минама и практична помоћ жртвама минског загађења.
У Србији је Међународни дана свести о минама и помоћи у противминском деловању који се обележава сваког 4. априла протекао потпуно незапажено. Стиче се утисак да Србија и даље нема јасну визију нити има циљ да становништво, пре свега децу и омладину информише о овој области.
Некада су се деца која су одрастала у СФРЈ Југославији кроз предмет “Одбрана и заштита” упознавала са оружјем и минско-експлозивним средствима и опасностима које носе одбачена средства која служе за рат.
Таквог или сличног предмета данас у школама више нема. Из тог разлога можда би Међународни дан свести о минама и помоћи у противминском деловању могао да се обележава кроз различите активности, као што су:
- Организовање образовних кампања и информативних настава о безбедности од минске опасности.
- Предавања и радионице које се односе на уочавање, препознавање и детектовање одбачених средстава који служе за рат- експлозивни остаци рата.
- Промовисање свести о опасности од минско-експлозивних средстава.
- Организовање кампања за помоћ жртвама минских несрећа и зараженим подручјима.
- Подизање свести на друштвеним мрежама и кроз медијске кампање.
Главни циљ би био образовати људе о опасностима мина и подстаћи акције за заштиту људских живота и безбедности.
Уместо стварања задовољства, послодавац, чине се, не предузима ништа. Плате у овој оперативној јединици су изједначене са платама колега који немају никакав ризик на раду попут рецимо запослених у Сектору за логистику.
Долазимо до парадоксалне ситуације да ватрогасац-спасилац са средном стручном спремом не жели да пређе на радно место пиротехничара са средњом стручном спремом јер му је месечна зарада као ватрогасца пуно већа од плате пиротехничара.
Запосленима није признат чак ни теренски додатак или пиротехничка накнада коју имају припадници Војске Србије.
2024-03-27 Предмет Душан Николић - захтев за обавештењеЈедино што је је запосленима признато је додатак у висини од 3% по изласку на терен због чланства у Специјалистичком тиму. Тако долазимо до врло чудне ситуације да руководиоци најпре себи планирају и омогућавају највише теренских интервенција у току месеца у циљу подизања зараде док извриоци остају у канцеларији да се баве тривијалним стварима.
Па на састанку руководилац рече: “Нећу ја да дозволим да се мени неки извршилац приближи са платом…”
И поред тога што је овај синдикат одржао више састанака у са руководиоцима из Кабинета министра и Секретаријата, поред намере да саслушају, скоро па се ништа није помакло, проблеми се гомилају а незадовољство међу заспоелнима у Београду, Нишу и Крагујевцу све више расте.
2024-03-28 Теренски додатак ЕОРКоме је гомилање незадовољства у интересу?
Питање је и да ли ће надлежна лица која руководе јединицом схватити на којим позицијама се налазе и шта им је основни опис посла и која им је дужност руководиоца, или ће се и даље превасходно трудити да раде теренске извршилачке послове док ће стратешки послови и циљеви оставити некоме другоме у задатку. Можда извршицима?