Нова уредба о накнади трошкова полицијских службеника

Службени гласник Републике Србије објавио је нову Уредбу о накнади трошкова полицијских службеника (број 110-12702/2024-2) која ће почети да се примењује од 1. јануара 2025. године. Уредба доноси низ измена у области накнада за службена путовања, теренски рад и остале посебне услове рада, али је изазвала и значајне недоумице међу полицијским службеницима.

Синдикат није укључен у израду уредбе

Синдикат полиције Слога овим путем обавештава чланове и јавност  да није био укључен у рад на изради нове уредбе, нити је био упознат да се иста доноси. Непознато је да ли су и други, или само репрезентативни синдикати у Министарству унутрашњих послова учествовали у овом процесу, што оставља простора за питања о транспарентности и укључивању представника запослених у доношење одлука које директно утичу на њихов рад и положај.

wp-1734853081252

Кључне измене које доноси уредба

  1. Дневнице за службена путовања
  2. Накнада за теренски рад
  3. Превоз и смештај

На основу упоређивања нове Уредбе о накнади трошкова полицијских службеника (Службени гласник Републике Србије, број 110-12702/2024-2, објављена 20. децембра 2024. године) са претходним прописима, укључујући Уредбу о накнади трошкова и отпремнини државних службеника и намештеника (Сл. гласник РС, бр. 98/07, 84/14, 74/21, 119/23), представљамо кратку анализу:


1. Дневнице и службена путовања

Нова уредба (2024):

  • Дневнице за службено путовање у земљи: Фиксни износ од 1.000 динара за свако започето 24-часовно путовање.
  • Трошкови смештаја: Ограничени на рачуне за хотеле до четири звездице, осим у специфичним случајевима.
  • Превоз: Накнада стварних трошкова у јавном саобраћају или 10% цене горива ако се користи сопствени аутомобил уз одобрењe.

Стара уредба:

  • Дневнице су биле пропорционалне дужини путовања (пуна дневница за 12–24 сата, половина за 8–12 сати).
  • Трошкови смештаја и превоза нису били строго дефинисани, што је остављало простор за недоследности у пракси​

Поређење:

  • Нова уредба доноси транспарентност у износима, али фиксна дневница може бити неповољна за краће путеве. Прецизнија правила за смештај и превоз смањују дискрецију руководилаца.

2. Теренски рад и услови

Нова уредба (2024):

  • Накнада за теренски рад: Уведени су проценти од просечне месечне зараде:
    • 3% за теренски рад у отежаним условима.
    • 2% за рад ван места пребивалишта или у оквиру обуке.
  • Посебни услови: Накнада се повећава ако смештај и исхрана нису обезбеђени.
  • Прецизна дефиниција “теренских услова” укључује слабо приступачна подручја, логорске смештаје, и слично​.

Стара уредба:

  • Накнаде за теренски рад нису биле јасно регулисане, већ су се ослањале на одлуке локалних руководилаца. Дневнице су понекад обухватале и накнаде за отежане услове рада, што је често изазивало неравноправност​.

Поређење:

  • Нова уредба доноси значајна побољшања за полицијске службенике, нарочито у отежаним условима рада. Проценти од зараде обезбеђују јасну основу за накнаде.

Нова уредба је усклађена са основним законским одредбама и доноси побољшања у транспарентности и примени теренских додатака. Иако уводи већа права у одређеним аспектима, у неким специфичним случајевима износи могу бити нижи у односу на претходне прописе посебно када теренски рад траје мање од 24 сата. Оваква решења захтевају праћење у пракси и могућу ревизију како би се осигурало да су права запослених адекватно заштићена.

Закључак:

Нова уредба може значајно донети побољшање у регулисању права полицијских службеника, нарочито у теренском раду и транспарентности накнада. Међутим, чини се да фиксне дневнице могу бити неповољне за краће путеве, а примена процената од просечне зараде може варирати у зависности од економских услова у држави.

Уопштено, нова правила су боље прилагођена специфичностима посла полицијских службеника, а какву ће примену донети, да ли правичност и транспарентност видећему у наредном периоду употребе.

Синдикат полиције „Слога“ инсистира на потреби за већом укљученошћу запослених и њихових представника у процес доношења уредби и закона који директно утичу на радне услове и примања полицијских службеника. Позивамо Министарство унутрашњих послова да успостави дијалог са свим синдикатима и да ове измене буду темељно анализиране и ревидиране ако се покаже да нису довољно повољне за запослене.

Синдикат ће наставити да прати примену ове уредбе и даје подршку запосленима у заштити њихових права.