Трагедија која се недавно догодила на железничкој станици у Новом Саду, када је услед пада надстрешнице страдало 15 грађана, а више њих је повређено, алармантно је указала на недостатке у систему инспекцијског надзора. Иако у области грађевинарства постоје адекватни закони, контрола није спроведена, што је довело до катастрофалних последица. Међутим, у области заштите од експлозивних остатака рата (ЕОР) ситуација је још алармантнија – не постоји адекватан закон, нити се врши било какав инспекцијски надзор. Од оснивања садашњег Одељења за заштиту од ЕОР у Сектору за ванредне ситуације МУП, инспекцијски надзор никада није спроведен, а чак и да јесте, не постоје санкције и казнене одредбе, што доводи у питање сврху самог надзора. Инспектори који су распоређени на тим пословима нису прошли никакве обуке за вршење инспекцијског надзора, сем једног руководиоца.
Синдикат полиције Слога упутио је Министарству унутрашњих послова Републике Србије предлог за доношење новог „Закона о заштити од експлозивних остатака рата (ЕОР)“. Овај предлог има за циљ да систематски уреди послове заштите од ЕОР, који до сада нису били адекватно регулисани постојећим законодавством.
Разлози за доношење закона
Заменик председника Синдиката полиције Слога, Драган Жебељан, иначе инспектор запослен на пословима заштите од ЕОР, након извршене стручне анализе, заједно са колегама из синдиката, става су да је постојећи правни оквир потпуно недовољан за ефикасно управљање ризицима који произилазе из области експлозивних остатака рата. Нарочито је евидентно да Министарство унутрашњих послова, иако има законско право надзора, не поседује адекватне инструменте и казнене одредбе за спровођење инспекцијског надзора у овој области.
2025-03-14 Секретаријату предлог за доношење законаКључни елементи предложеног закона
Предложени оквир за рад на доношењу Закона о заштити од ЕОР планира:
- Опште уводне одредбе са дефиницијом термина,
- Процедуре разминирања и уништавања ЕОР,
- Издавање дозвола за рад у овој области,
- Обуку и едукацију стручњака,
- Инспекцијски надзор и казнене одредбе,
- Вођење евиденција и регистара контаминираних подручја.
Циљ је да се успостави јасан правни оквир који ће омогућити ефикасну координацију између Министарства унутрашњих послова, Центра за разминирање и других надлежних институција, као и да се спрече будући инциденти и несреће.
Предности доношења закона
Успостављањем свеобухватног закона, Србија би добила:
- Повећану безбедност грађана,
- Јасно дефинисане надлежности институција,
- Ефикасан инспекцијски надзор,
- Подршку за привредни развој и заштиту животне средине,
- Унапређену сарадњу са међународним организацијама.
Заменик председника синдиката наводи:
Као инспектор који се годинама бави заштитом од експлозивних остатака рата, дубоко сам свестан ризика којима су грађани, а и сами полицијски службеници који раде на овим пословима, изложени опасности и ризику услед недостатка јасних законских оквира. Трагедија у Новом Саду је, нажалост, мени била довољна опомена. Али, зашто бисмо журили са доношењем закона који може спасити животе? Ипак, наш приоритет је изгледа да чекамо неку нову трагедију да би се неко пробудио из дубоког административног сна, попут мојих руководиоца.Циљ нам је, наравно, да заштитимо животе грађана. Али, без утврђених казнених одредби и адекватног инспекцијског надзора, МУП је немоћан да реагује на време. Зато што је, знате, превенција превише револуционаран концепт за наше институције. А и ако би се нека инспекција случајно и спровела, чему би служила када казнене одредбе не постоје а обуке се не спроводе, сем за руководиоце?
Шта ће нам правни прописи, кад имамо срећу и наду као основне алате за безбедност на раду?
Очекивали смо да заједно са в.д. начелником Сектора за ванредне ситуације одржимо састанак и седнемо за сто. Али, авај, то се није десило. Чекали смо неколико месеци, као што се и иначе чека у овом систему, на неки знак живота из Сектора, можда и телефонски позив. Ништа! На крају смо одустали, јер смо схватили да у СВС-у ову тему нико не сматра вредном пажње. Па, шта ће им безбедност грађана када имају неке важније теме и послове?
Сада смо предлог упутили Секретаријату министарства. Можда тамо неко случајно налети на нашу иницијативу док тражи кафу у ходнику. Барем се надамо да ће се неко, у овој администрацији успаваних савести, пробудити пре него што нам се догоди нова несрећа. – истиче Драган Жебељан.
Синдикат полиције Слога верује да ће доношење овог закона значајно допринети побољшању безбедности и квалитета живота у Републици Србији, а да ли ће обај предлог у СВС и МУП прихватити, остаје да видимо.
Синдикат полиције Слога