Жалбена комисија Владе потврдила неправилности у раду СВС

Жалбена комисија Владе Републике Србије донела је Решење којим је усвојила жалбу Душана Николића, кога је заступао Синдикат полиције Слога, због тога што Сектор за ванредне ситуације није донео одговарајуће решење по његовом захтеву од 13. децембра 2024. године и од 1. новембра 2024. године у вези издавања уверења о његовом радноправном статусу у Специјалистичком тиму за заштиту од неексплодираних убојних средстава (НУС).

О том проблему писали смо у чланку који можете прочитати ОВДЕ.

Институционално ћутање МУП-а

У образложењу Решења, Жалбена комисија је навела да је од Министарства унутрашњих послова затражила изјашњење да ли је донето првостепено решење које је Николић тражио, а ако није, да наведе разлоге за недоношење. Међутим, МУП није поступио по налогу Жалбене комисије и није доставио тражене одговоре, што је довело до тога да је комисија донела решење у корист Николића.

Подсетимо, Душан Николић је поднео захтев за иступање из Специјалистичког тима за НУС, указујући на бројне неправилности у његовом функционисању. Он је навео да чланство у овом тиму није било засновано на добровољности, што је у супротности са прописаним правилима. Поред тога, Николић је указао на озбиљне неравноправности у расподели плата и привилегија, као и на недостатак јасно дефинисаних задатака и одговорности чланова тима.

Такође, Николић је истакао да тим служи као инструмент за незаконито богаћење појединаца, а да је његово функционисање нетранспарентно. Он је навео да се у протеклих пет година ниједан званичан радни састанак није одржао и да су многи задаци додељивани привилегованим појединцима, док су други били искључени из рада.

Ко може бити члан Специјалистичког тима за заштиту од НУС?

Према важећим прописима, чланови Специјалистичког тима за заштиту од НУС могу бити искључиво запослени у Министарству унутрашњих послова који испуњавају прецизно дефинисане критеријуме.

Чланови специјалистичких тимова бирају се из редовног састава ватрогасно-спасилачких јединица, као и међу запосленима који раде на пословима заштите од неексплодираних убојних средстава и цивилне заштите.

Услови које запослени морају да испуне да би били чланови тима:

  1. Морају успешно завршити одговарајуће курсеве:

  • Курс за специјалистичке тимове за спасавање из рушевина, или
  • Курс за специјалистичке тимове за спасавање и рад на води
  1. Морају испунити норме прописане Програмом стручног усавршавања припадника Сектора за ванредне ситуације, који доноси министар за сваку годину.

  2. Морају се добровољно пријавити за чланство у специјалистичком тиму.

Додатни захтеви:

  • Чланови тимова подлежу редовним, али и посебним проверама физичке спремности.

  • Посебне провере имају појачане норме у односу на редовне, што захтева константно одржавање високе физичке кондиције.

Чланство у тиму требало би да буде засновано на добровољности, али је у пракси, у ранијем периоду, утврђено да се одређени припадници у тим укључују без њихове сагласности попут Душана Николића.

Праву енигму представља питање које се намеће: ако се буде формирао нови Специјалистички тим за заштиту од неексплодираних убојних средстава, а запослени поднесу формалне захтеве, како ће се то извести с обзиром на то да многи запослени немају завршен један од два прописана курса – Курс за специјалистичке тимове за спасавање из рушевина или Курс за специјалистичке тимове за спасавање и рад на води?

Такође, остаје нејасно зашто доносилац Упутства није уважио специфичности послова заштите од НУС или ЕОР, нити је предвидео, као посебан услов чланства у тиму, специјалистичке курсеве који би се односили на ту врсту посла. Оваквим приступом стиче се утисак да је Упутство намењено искључиво ватрогасцима-спасиоцима, док су послови заштите од НУС додати само формално, као привезак.

Стога, остаје нејасно како ће се у будућности формирати нови Специјалистички тим за заштиту од НУС, ако запослени не испуњавају свеукупне услове прописане чланом 2 Упутства тј. поседовање два горе наведена курса или не буду у могућности да испуне увећане норме физичке спремности с обзиром да се сада у тиму налазе запсолени у годинама или пред пензијом.

Оправданост синдикалног ангажовања

Одлука Жалбене комисије Владе Републике Србије представља потврду основаности тврдњи да је Сектор за ванредне ситуације поступао незаконито на штету нашег члана. Институционално игнорисање проблема, непоступање МУП-а по захтеву органа власти и неправилности у раду Сектора за ванредне ситуације приликом формирања Специјалистичког тима за НУС сада су званично потврђени кроз предметно решење.

Синдикат полиције Слога наставиће да инсистира на законитом поступању и одговорности оних који су дозволили овакве пропусте, као и да захтева исправљање неправилности у очигледно неисправном систему управљања. Овај случај је доказ да се упорном борбом за права запослених могу остварити конкретни резултати, али и да унутар државних структура постоји озбиљан проблем ћутања и непоступања по службеној дужности.

Наш интерес није био изношење проблема у јавност, већ њихово решавање. Међутим, наш захтев за одржавање састанка са руководиоцима у Сектору за ванредне ситуације није наишао на разумевање, те смо били приморани да одустанемо од позива за састанак, јер је очигледно да руководиоци немају времена или да им је ова тема незанимљива. У том смислу, ако дијалог у циљу унапређења рада и стварања бољих услова за запослене није опција, принуђени смо да прибегнемо другим легитимним синдикалним средствима.

Синдикат полиције Слога