Ивица Дачић, министар унутрашњих послова Србије, позвао је представнике ФСБ-а Русије и ФБИ-ја САД-а да дођу у Србију и утврде да ли је 15. марта 2025. године, током протеста у Београду, коришћен звучни топ (ЛРАД). Овај потез изазива озбиљна питања о мотивима власти, али и о импликацијама за суверенитет државе и професионални интегритет полиције.
Синдикат полиције Слога, као независна организација посвећена заштити права полицијских службеника и унапређењу професионалних стандарда, изражава забринутост због овакве одлуке и њених последица по запослене у МУП-у.
Данас, 2. априла 2025, Синдикат полиције Слога је званично затражио од Министарства унутрашњих послова све релевантне информације у вези са набавком, задужењем, обукама и употребом ЛРАД уређаја.

Ово захтевамо упркос изјави министра Дачића да такви уређаји нису коришћени у МУП-у, јер сматрамо да је транспарентност кључна за очување поверења у институцију и заштиту професионалног угледа полицајаца. Као синдикат, инсистирамо на томе да полицијски службеници, који су директно укључени у оперативне активности, имају право да знају каква опрема се користи, под којим условима и да ли су испоштовани сви законски и професионални стандарди.

Синдикална и стручна перспектива
Са становишта синдикалног деловања, позивање страних обавештајних агенција да истражују догађаје на домаћем тлу представља потенцијални удар на достојанство професије. Полиција Србије поседује обучене кадрове, укључујући форензичке стручњаке и аналитичаре, који су способни да утврде да ли је ЛРАД коришћен – кроз анализу снимака, сведочења и техничких доказа. Уместо да се ослони на сопствене ресурсе, одлука министра Дачића да ангажује ФСБ и ФБИ може се протумачити као недостатак поверења у домаће капацитете, што директно утиче на морал полицијских службеника. Ово је посебно забрињавајуће у контексту професионалног унапређења рада, јер уместо улагања у обуку и опрему за сопствене тимове, власт бира да препушта кључне истраге странцима.Могући разлози за овакав потез укључују покушај власти да прикажу транспарентност пред јавношћу, посебно након оптужби о употреби невидљиве силе током протеста. Такође, избор ФСБ-а и ФБИ-ја може бити део геополитичког маневрисања између Истока и Запада, што је политичка, а не професионална одлука.
Међутим, са становишта полицијске професије, ово поставља питање: зашто се најпре не користе домаћи стручњаци? Ако МУП заиста није користио ЛРАД, као што министар тврди, зашто је потребна интервенција страних служби уместо интерне ревизије? Дали смо пали толико ниско да нам нико не верује, а да су стране службе од поверења?
Импликације за суверенитет и професионализам
Овај случај подсећа на историјски пример из 1914. године, када је Аустроугарска у „Јулском ултиматуму“ захтевала да њени званичници учествују у истрази на територији Србије након атентата у Сарајеву. Тај захтев је тадашња Србија одбила, сматрајући га нападом на суверенитет.

Данас, иако је ситуација другачија јер власт сама позива стране агенције, паралела је јасна: укључивање спољних актера у унутрашње ствари може се доживети као слабљење националног ауторитета и професионалне независности полиције. За полицајце, који свакодневно ризикују своје животе на терену, ово шаље поруку да њихов рад и стручност нису довољно цењени.

Синдикат Слога сматра да је кључ за решавање ове ситуације улагање у професионални развој полиције – од набавке савремене опреме, преко адекватне обуке за њену употребу, до успостављања интерних механизама за контролу и истрагу. Позивање ФСБ-а и ФБИ-ја не само да угрожава суверенитет, већ и подрива дугорочни циљ синдиката: изградњу модерне, самосталне и професионалне полицијске службе. Ако домаћи капацитети нису довољни, то је сигнал да је потребна озбиљна и свеобухватна реформа, а не ослањање на стране службе.
Захтев за транспарентност
Синдикат полиције Слога позива МУП да без одлагања достави тражене информације о ЛРАД уређајима – од доказа о набавци и задужењу до евентуалних процедура за њихову употребу.
Ово није само питање синдикалних права, већ и професионалног интегритета. Полицајци морају знати под којим условима раде и да ли су изложени неоснованим оптужбама. У исто време, позивамо колеге и чланове да остану јединствени у борби за боље услове рада и очување достојанства професије.
Овај случај је тест за МУП и државу – да ли ћемо градити полицију као стуб националне безбедности или препуштати кључне одлуке странцима?
Синдикат Слога остаје посвећен заштити права запослених и унапређењу професионализма, уз јасан став: суверенитет и стручност морају остати у рукама Србије.
