Када легитимисање постане квота – закон и морал више нису битни!

Последњих месеци полицијски службеници у Новом Саду налазе се под озбиљним притиском. Док улицама града и целе Србије већ пола године трају протести студената и грађана незадовољних стањем у земљи, руководство полиције одлучило је да уведе нове мере које додатно подривају ионако нарушен однос неповерења између грађана и полиције.

Наиме, све је више дисциплинских пријава против полицајаца који након смене не донесу „довољан број легитимисаних лица“. Поставља се питање – од када је легитимисање постало норма и квота која мора бити испуњена? Полицајци који самостално и савесно раде свој посао и који су свесни граница својих овлашћења и проблематике терена сада се суочавају са дисциплинским поступцима, само зато што су одбили да беспотребно узнемиравају грађане.

Како је наведено у недавном чланку “Морал испод историјског минимума од Петог октобра” аутора Давора Лукача објављеном у недељнику „Време“, ситуација у полицији никада није била тежа.

Један од полицајаца наводи: „Стојим у кордону, а моја ћерка ми виче ‘ав, ав, убице’. Како да поступим? Да ми нареде – бацио бих пендрек и панцир и стао на страну свог детета.“ Други, високи официр полиције, каже: „Између мене и министра је з акон, а закон је јачи од свих нас.“ Морал полицијских службеника налази се на најнижем нивоу још од петог октобра 2000. године, а притисак који осећају због неразумних наредби додатно их гура у професионалну и личну кризу. Велики број полицајаца већ је дао отказе и одлази из земље, што јасно указује на дубину проблема и озбиљност незадовољства унутар полиције.

Упркос томе, руководиоци у Новом Саду инсистирају на легитимисању грађана као на квоти, занемарујући чињеницу да легитимисање мора бити засновано на законским основама и оправданим разлозима. Начелник ПУ Нови Сад чак је издао одлуку којом се прописује „пожељна количина резултата рада“. Шта ли на то кажу министар и директор полиције?

Подсећамо да су студентски протести започели у новом Саду због трагичне погибије грађана услед пада надстрешнице железничке станице, након чега су грађани и студенти изашли на улице захтевајући од државе да успостави правну државу у којој владају професионализам, закони, правда и осећај сигурности. Уместо разумевања и дијалога, руководиоци полиције очигледно немају осећај и слух да не треба форсирати репресивне мере и узнемиравање грађана у таквој атмосфери.

Као неко ко заступа полицајце у веома чудним дисциплинским поступцима, јавно постављам питање министру Ивици Дачићу и директору полиције Драгану Васиљевићу: „Ко налаже овакве ненормалне норме, које се представљају као бесмислена наређења, и докле ћете полицајце и грађане малтретирати са неразумним захтевима за нормирање легитимисања лица? Ко то покушава и зашто да створи јаз и неповерење између полиције и грађана, приказујући полицију као силу репресије уместо сервиса грађана и полицајца од поверења?“, истакао је заменик председника Синдиката полиције Слога Драган Жебељан.

Од новог директора полиције Драгана Васиљевића и министра Ивице Дачића очекујемо хитну реакцију и стављање ван снаге спорног става Дирекције полиције којим се намеће обавеза легитимисања грађана као квота и статистика, а не као законско овлашћење које се користи искључиво када постоји оправдан разлог приписан законом.  Полиција мора бити гарант закона и безбедности, а не репресивни апарат којим се испуњавају сулуди захтеви појединаца на руководећим позицијама.

Синдикат полиције Слога оштро осуђује овакву праксу и захтева хитне мере како би се заштитио интегритет професије, вратио углед полицији и поверење грађана у институцију која треба да служи грађанима, а не појединцима на власти.

Анализирајући настале проблеме у друштву на релацији полиција-грађани Жебељан наводи: “Када падне поверење грађана у полицију, долази до озбиљне друштвене опасности. Полиција губи ауторитет и легитимитет, што резултира растом несигурности, повећањем криминала и стварањем атмосфере опште несигурности и неповерења у државне институције. Грађани престају да сарађују с полицијом, што отежава превенцију и расветљавање кривичних дела. У ширем смислу, ово води дестабилизацији целокупног друштва и озбиљном урушавању владавине права и демократских вредности.” 

Посматрајући проблем са гледишта полицајаца, Жебељан каже: “Пад поверења полицајаца у институцију у којој раде, као и низак морал и растуће незадовољство, има озбиљне последице на ефикасност и професионалност службе. Резултат је појава демотивације, пада радног учинка и повећане склоности ка напуштању службе, што води до недостатка искусног и квалитетног кадра.

Истовремено расте могућност кршења радне дисциплине, професионалних пропуста, и појаве корупције. Све ово ствара ризик од потпуне дисфункционалности система, што директно угрожава безбедност и сигурност грађана и стабилност целог друштва.

Закључно, као друштво добијамо дубоку кризу институција, општу несигурност и урушавање владавине права, што угрожава темеље демократског поретка и стабилност државе. 

Када се све анализира у целини, постаје јасно да је нарушавање поверења између полиције и грађана, као и унутрашње незадовољство полицајаца, директан пут ка дубокој друштвеној и институционалној кризи. Држава чија полиција губи ауторитет и поверење грађана неминовно се суочава са падом владавине права, што отвара простор за пораст криминала, корупције и општег осећаја несигурности.

Системска нефункционалност и недостатак професионализма у полицији не само да урушавају кредибилитет саме институције, већ се преливају на целокупан јавни сектор и државу, нарушавајући демократске процесе и основна људска права. Када грађани изгубе веру у способност државе да им пружи сигурност и правду, долази до озбиљних политичких тензија, повећане друштвене поларизације и нестабилности.

Дугорочно, ова ситуација може довести до потпуног губитка поверења у све институције државе, што је предуслов за дубоку кризу управљања и озбиљну дестабилизацију државе и друштва у целини. Стабилност и просперитет једног друштва немогући су без ефикасне, професионалне и одговорне полиције која има поверење грађана и својих припадника.” Сматра Драган Жебељан, заменик председника Синдиката полиције Слога.

Питање је коме треба овакво неповерење и раздор и зашто полицију приморавају на бесмислене примене овлашћења која долазе у форми наређења? Пад морала полицајаца не угрожава само њих већ и безбедност и сигурност свих грађана што свакако може довести до урушавања друштва и државе.

Да би се овај сценарио спречио, потребна је одговорна и промишљена политика министра и директора полиције, али и свих нас који чинимо систем и указујемо на уочене проблеме.

Ваш Синдикат полиције Слога