Запослени у Министарству унутрашњих послова све чешће нам се обраћају са захтевима да нађемо начин и приморамо послодавца да повећа плате најниже категорије радника – намештеника, државних службеника и полицајаца са средњом стручном спремом, као и да се редовно исплаћују регрес, топли оброк и путни трошкови и све остало што мучи запослене. Ово су основна права запослених, али изгледа да у МУП-у она нису приоритет.
Репрезентативни синдикати – нејединствени
У Министарству унутрашњих послова постоје три репрезентативна синдиката:
- Независни синдикат полиције (НСП)
- Полицијски синдикат Србије (ПСС)
- Синдикат српске полиције (ССП)
Ови синдикати имају право да учествују у колективним преговорима, предлажу измене прописа и заступају раднике у социјалном дијалогу са послодавцем. Имали су више састанака са министром Ивицом Дачићем и његовим сарадницима, али чини се без конкретних резултата. Највећи проблем је у томе што изгледа да нису јединствени – немају усаглашене захтеве и не наступају сложно, што оставља простор послодавцу да без већих проблема избегне одговорност. Стиче се утисак да је некадашње јединство синдиката за време претходног министра, нпр. приликом израде нацрта Закона о МУП, сада попустило и да су се поједини репрезентативни синдикати окренули себи и својим интерним проблемима.
Одлична сарадња са претходном администрацијом – потпуни прекид дијалога са Дачићем
Док је на челу Министарства био Братислав Гашић, нерепрезентативни синдикати, укључујући и Синдикат полиције Слога, имали су веома коректну сарадњу са руководством МУП-а. Иако нисмо били у позицији да учествујемо у колективним преговорима, имали смо прилику да износимо проблеме запослених, да предлажемо решења и да се наш глас чује.
Међутим, од доласка Ивице Дачића на чело МУП-а, ситуација се драстично променила. Он је изабрао другачији пут – пут игнорисања нерепрезентативних синдиката, па чак и потпуног непоштовања њиховог постојања. Са мањим синдикатима ова администрација нема никакву сарадњу – не позива нас на састанке, одговори на дописе су само формални и безлични, не обавештава нас о кључним питањима.
Оно што добијамо од Министарства своди се на депеше о државним празницима и друге небитне информације, док се кључне одлуке доносе иза затворених врата, без било каквог дијалога са свим представницима запослених.
Да бисмо дошли до неопходних информација, принуђени смо да их тражимо као информације од јавног значаја, а такав пут је дуг и неефикасан. МУП по обичају оспорава наше захтеве а на крају плаћа пенале адвокатима. Не домаћинско понашање у сваком погледу.
Ограничене могућности деловања – шта можемо, а шта не можемо?
Према Закону о раду, члан 6. прописује да је синдикат независна, демократска и самостална организација, слободна да делује без мешања послодавца или државе. Синдикати имају право да штите професионалне, економске, социјалне и културне интересе својих чланова.
Међутим, нерепрезентативни синдикати, попут Синдиката полиције Слога, имају ограничене могућности:
❌ Немамо право учешћа у колективним преговорима
❌ Немамо формалан механизам притиска на послодавца
❌ Министарство нас не обавештава о кључним питањима
С друге стране, репрезентативни синдикати имају:
✅ Право учешћа у преговорима за колективни уговор
✅ Могућност предлагања измена прописа
✅ Учешће у социјалном дијалогу са послодавцем
Критика актуелне администрације – ко штити интересе радника?
Политика министра Ивице Дачића и његових сарадника свела се на селективну комуникацију, где се за интересе радника не питају сви представници запослених, већ само они који су подобни власти. Избегавањем дијалога са нерепрезентативним синдикатима, Дачић у пракси урушава основне принципе синдикалне борбе и права радника.
Занимљиво је да је на челу Социјалистичке партије Србије, странке која би по својој природи требала да буде наклоњена социјалној правди, дијалогу и подршци синдикатима, посебно оним који штите интересе радничке класе. Странка која себе позиционира као левичарска и која се залаже за боље услове живота за све грађане, а посебно за најугроженије, треба да буде прва која ће подржати борбу синдиката, укључујући и оне нерепрезентативне, који раде у интересу запослених и настоје да унапреде њихове радне услове. Међутим, контрадикторно је да овај пут министар Ивица Дачић, који долази из социјалистичке струје, показује непосвећеност радничким правима, што суочава синдикате са додатним проблемима у остваривању права радника. Ова ситуација поставља озбиљно питање у погледу усмеравања политике Социјалистичке партије Србије и односима према радним правима и правима запослених.
Поставља се питање – да ли министар Дачић заиста жели да побољша положај запослених у МУП-у, или је једини циљ да одржи привид синдикалног дијалога, док се стварни проблеми гурају под тепих? Једва чекајући да оде са места министра…
Извињење нашим члановима
Због ограничених могућности деловања, извињавамо се нашим члановима што нисмо у могућности да их адекватно информишемо о дешавањима у МУП-у, јер ни министар Ивица Дачић, нити његови сарадници, нису нашли за сходно да нас позову на састанак или нас обавесте о било чему важном.
Хвала на подршци!
Иако се суочавамо са бројним препрекама, Синдикат полиције Слога остаје посвећен заштити права својих чланова. Наставићемо да пружамо правну помоћ, саветовање и подршку у решавању индивидуалних проблема. Захваљујемо се свима који су уз нас и који нас подржавају у нашој борби за боље услове рада.
Најискреније позивамо све синдикате у МУП-у да приближе своје ставове и захтеве и уједињени наступе у борби за права запослених! Јер, без заједничког и јединственог наступа, остали смо немоћни пред системом који не жели да чује оне који се заиста боре за своје чланове!
Ово није критика рада других синдиката, нити нам је то намера, већ позив на солидарност. Пример уједињења студената и младих у борби за своја права треба да нам послужи као доказ да само заједно можемо и морамо да се изборимо за боље сутра и опстанак Републике Србије!
Ваш Синдикат полиције Слога